H&M med unik moteutstilling på Stenersenmuseet

Klesgiganten feirer de første 10 årene med designersamarbeid!

Siden det første designersamarbeidet mellom H&M og Karl Lagerfeld i 2004 har 14 designere fra ulike motehus bidratt til en gjennomgripende demokratisering i motefeltet, slik at alle kan kjøpe eksklusive luksusvarer til rimeligere priser.

Denne måneden inviterer H&M, i samarbeid med Stenersenmuseet og Nordenfjeldske Kunstindustrimuseum, til utstillingen "The First Ten Years Designer Collaborations H&M 2004-2014". Utstillingen som er den eneste av sitt slag i verden, blir kun vist i Norge.

"Vi synes det er spennende å bringe dette prosjektet til Stenersenmuseet. Det er uventet for noen at vi gjør dette, men mote og design er også en kunstform. Vi gleder oss veldig til å ønske publikum velkommen inn til en annerledes kunstutstilling", sier Gitte Skilbred som er kommunikasjonsdirektør ved Stenersenmuseet.

Designersamarbeidene stilles først ut på Stenersenmuseet lørdag 11. og søndag 12.oktober kl. 11 - 17, før utstillingen reiser videre til Trondheim og Nordenfjeldske Kunstindustrimuseum 25.oktober til 11.januar 2015.

Dette er designersamarbeidene fra H&M gjennom 10 år:

2004: Karl Lagerfeld
2005: Stella McCartney 2006: Viktor & Rolf
2007: Roberto Cavalli 2008: Comme des Garçons

2009: Matthew Williamson 2009: Jimmy Choo
2010: Sonia Rykiel
2010: Lanvin

2011: Versace

2012: Marni
2012: Maison Martin Margiela

2013: Isabel Marant
2014: Alexander Wang

Roberto Cavalli

“I 10 år har vi samarbeidet med noen av de viktigste designerne i dag. Det har vært en utrolig reise, og det er så mange minnerike øyeblikk. Med hvert eneste samarbeid har fans i hele verden hatt mulighet til å bære noen av de mest fantastiske plagg og antrekk» sier Margareta Van den Bosch som er H&Ms kreative rådgiver.

Nå knyttes det store forventninger til H&Ms neste designsamarbeid med den New York-baserte moteskaperen Alexander Wang, som lanseres 6. november.

Viktor&Rolf